*nagranie można przewijać najeżdżając kursorem na pasek stanu
Polecane lektury i materiały dodatkowe:
Z każdymi kolejnymi zajęciami będziemy wrzucać poniżej listę materiałów dodatkowych, praktyk i bibliografii. Zawierać też będziemy dodatkowe uwagi i wskazówki, które mogą rozszerzyć waszą praktykę lub pomóc wyeliminować błędy czy ukierunkować swoją dyscyplinę praktyki w domu. Czasem pojawią się linki do praktyk na naszym kanale na YT (zachęcamy do wspierania kanału lajkami i subskrypcjami). W razie pytań odzywajcie się do nas.
Spis Treści: 1. Oczyszczanie Prany 2. Wadżra Guru Mantra 3. Ja Jestem Ok, Ty Jesteś OK 4. Relacja Tantryczna (dodatkowe wyjaśnienia i linki do ciekawych podcastów na ten temat, artykuł o tym, jak znaleźć Tantrycznego Partnera) 5. Lustro 6. Niedualny Dotyk 7. Lektury Dodatkowe (+ podcasty i filmy)
1. Oczyszczanie Prany Ćwiczenie to znajdziecie również na naszym kanale na YT (zawiera też tam wersję rozszerzoną dla osób, które opanują dobrze tą podstawową - na zajęciach dodaliśmy w ograniczonej formie element z tej rozszerzonej):
2. Wadżra Guru Mantra OM A HUM VAJRA GURU PADMA SIDDHI HUM (czasem jest HUNG zamiast HUM) Wymawia się mantrę Om A Hum Wadżra Guru Pema Sidi Hum (lub Hung/Hun albo coś pomiędzy). Mantra ta jest bardzo ważna w Tantrze Nyingmapy czyli najstarszej tradycji tantrycznej w Tybecie. Łączy się ją z postacią Padmasambhavy - na poły legendarnej postaci nauczyciela tantrycznego i mistrza praktyk tantrycznych, który wraz naukami buddyzmu sprowadził je do Tybetu. Wg różnych fantastycznych opowieści o jego życiu był potężnym egzorcystą, cudotwórcą i joginem. Tak naprawdę jest on dla wielu praktyków buddyjskiej tantry po prostu symbolem wszystkich nauczycieli (w ogóle wszystkich lub wszystkich, którzy przekazali nam wyzwalającą wiedzę). Wreszcie w najgłębszych naukach jest dla praktykującego po prostu symbolem prawdziwej i pustej natury, która jest najbardziej wewnętrznym rodzajem nauczyciela. Wiąże się to bezpośrednio z rozumieniem pustości. W lekturach dodatkowych zawieramy ciekawy tekst na temat jej rozpoznania, którego autorstwo jest przypisywane Padmasambhavie.
Poniżej zamieszczamy wykonanie tej mantry w profesjonalnej aranżacji muzycznej, ale też trochę innej melodii (są różne warianty i czasem pojawiają się też trochę inne rodzaje tej mantry z większymi lub mniejszymi różnicami w sylabach składowych):
3. Ja Jestem Ok Ty Jesteś OK Poniżej zamieszczamy w cyfrowej wersji planszę do tego ćwiczenia. W lekturach dodatkowych jest też książka na ten temat:
https://www.facebook.com/events/174668263437021/permalink/174669163436931/ <- w tym poście na Facebooku wymieniliśmy kiedyś różne cechy Relacji Tantrycznej i pisaliśmy o zagadnieniach z nią związanych Tutaj jest też coś podobnego o elementach Relacji Tantrycznej: 1. Nastawienie na Rozwój - wspólna dedykacja dla wzajemnego uczenia się, pogłębiania swojej relacji i motywowania się nawzajem do wzrostu. Celem relacji jest wspólny rozwój - oboje się na to decydujemy. Nie stoimy w miejscu i wspieramy się w praktyce duchowej/tantrycznej/medytacyjnej/samorozwojowej, wykraczamy poza ograniczenia, szkodliwe schematy i nawyki oraz rozszerzamy świadomość mając oboje na celu głębsze i bardziej uważne życie.
2. Wzajemny Szacunek - widzimy w sobie wzajemnie swój najgłębszy i najdoskonalszy potencjał. Wspieramy się w byciu autentycznymi i odkrywaniu tego. Widzimy wrodzoną świętość relacji dwojga ludzi.
3. Integracja Energia Męskiej i Żeńskiej - odkrycie w sobie obydwu rodzajów energii i ich właściwe zbalansowanie i spolaryzowanie w relacji.
4. Całkowita Intymność (Otwartość i Szczerość) - niegranie w gry; otwarte rozmawianie o problemach i rozwiązywanie konfliktów zamiast zamiatania trudnych spraw pod dywan; świadoma komunikacja i szczerość.
5. Niezaborcza Miłość - praca nad czystością pożądania i kultywowanie miłości w relacji. Spełnienie warunki miłości własnej tj. niewpadanie we współuzależnienie. Wzajemna życzliwość i bliskość z jednoczesnym dawaniem sobie przestrzeni. Nietraktowanie Partnera jako swojej własności.
6. Świadomość Nietrwałości - pamiętanie o kruchości życia, abyśmy mogli być w pełni obecni z Partnerem i nie marnowali wspólnego czasu (m.in. rozwiązywanie problemów na bieżąco).
7. Wolność od schematu - wiemy że partner wykracza poza nasze wyobrażenia. Uczymy się go doświadczać z niekonceptualnego poziomu ciała i uwalniać go z konieczności grania roli zgodnej z wizją opartą na naszych filtrach i schematach. Partnerzy nie są dla siebie zamknięci w sztywnych rolach ale mogą płynnie przejawiać dla siebie różne role i doświadczać razem wielu różnych wymiarów relacyjności. Dodatkowo ten aspekt oznacza, że Relacja Tantryczna jak najbardziej pozwala na odstępstwa od normy (Tantra klasycznie przekraczała ograniczenia kulturowe np. kastowe) takie jak relacje pomiędzy osobami z różnych klas społecznych czy różniące się wiekiem. Wskazuje, że mogą być one wyzwaniami uruchamiającymi kreatywność i nowe wymiary postrzegania.
8. Lustro - Partner pozwala nam zobaczyć nasze schematy; dzięki temu że spędzamy ze sobą dużo czasu i występuje wielość sytuacji to mamy dużo okazji do studiowania własnych zachowań (przede wszystkim w relacji do innej istoty) i swojego podejścia; w relacji tego typu trudniej jest uniknąć feedbacku niż w innych (tzn. w innych relacjach łatwiej jest kogoś unikać, trzymać na dystans albo trzymać siebie na wodzy) Tantra pokazuje jak przekraczać sztuczne punkty odniesienia w relacji i obejmować Sercem to, co nas łączy i dzieli. Eksploruje zjawisko projekcji i pozwala zobaczyć jak je oczyścić. Ujawnia jak świadoma relacja pozwala nam odkryć i zaakceptować zarówno trudne, zepchnięte do Cienia części samych Siebie jak również zamanifestować w pełni nasze najwspanialsze cechy, co do których brakuje nam wiary. Ukazuje świat oczami Partnera i pozwala nam lepiej poznać samych siebie dzięki relacji.
9. Nastawienie na Rozwój II - zataczamy koło, co ilustruje cykliczność relacji i fakt, że nigdy nie dotrzemy do statycznego, trwałego jej porządku (który nawet jeżeli na krótko osiągnięty... zamieniłby się w groźny dla pożądania i miłości nawyk) a rozwój nigdy się nie kończy. Otwierając się na zmienność i dalszy rozwój - cały czas wchodzimy w relacje na świeżo - nie zamykamy się w nowym schemacie. https://www.youtube.com/watch?v=WiNBBEI2NG0 <- udzieliliśmy też dla telewizji ReT-SaT 1 wywiadu, w którym mówiliśmy trochę o takiej relacji
Dodatkowe materiały na temat Relacji Tantrycznej: Dr Reginald Ray stworzył również własny audio program na temat Relacji Tantrycznej dla osób będących w relacji jak i singli i ma na jej temat różne podcasty (niektóre prowadzi ze swoją partnerką Caroline Pfohl). - Trailer programu (link) - Program (link) - Podcasty (link): 122 - Consort Relationship - Part 1 123 - Consort Relationship - Part 2 126 - Journey of Sacred Relationship 220 - Awakening Through Relationship - Part 1 221 - Awakening Through Relationship - Part 2 235 - The Spiritual Journey of Intimate Relationship 236 - Beholding the Beloved - Part 1 237 - Beholding the Beloved - Part 2
Carl Jung zajmował się też obecnym w różnych kulturach, religiach i tradycjach ezoterycznych Hieros Gamos (święte zaślubiny) - według niektórych poziomów rozumienia chodzi tutaj o właściwą integrację energii męskiej i żeńskiej w jednostce - według innych sposobów odczytywania chodzi tutaj o wzór dla właściwej relacji. Hexagramy chińskiej Księgi Przemian również zawierają w sobie ciekawe wglądy na temat modelowej, właściwej relacji pomiędzy zasadą męską i żeńską. Opisują to hexagramy 11 (link) i 63 (link).
5. Lustro Praktyka ta pochodzi od dr Reginalda Ray, który nazywa ją Cittamatra Maitri. Maitri oznacza miłującą dobroć a Cittamatra jest nazwą buddyjskiej szkoły filozoficznej, która jest popularna w wielu odłamach tantryzmu. Mówi ona, że wszystko co widzimy jest manifestacją naszego umysłu: niektórzy biorą to jako rodzaj idealizmu, który wyklucza istnienie zewnętrznego świata a niektórzy zakładają, że chodzi o to, że rzeczywistość zewnętrzna istnieje, ale nasze jej doświadczenie jest ukształtowane przez nasz aparat poznawczy (pogląd popularny we współczesnej psychologii). Oczywiście to bardzo uproszczony i ogólny obraz sprawy i jest dużo więcej niuansów w Cittamatrze. Cittamatra zwana jest także Jogaczarą (ponieważ była popularna wśrod joginów) i była najbardziej popularnym filozoficznym poglądem, na którym bazowała buddyjska Tantra obok Madjamiki (o której mowa była na zajęciach piątych z Pustości). Praktykę te można znaleźć w programie audio "Awakening the Heart" dr Reginalda Ray a na temat znaczenia Cittamatry w praktykach takich jak te, które robimy, można przeczytać w jednej z lektur dodatkowych. Na koniec zajęć rozmawialiśmy jeszcze indywidualnie o pewnych wątpliwościach dotyczących tej praktyki. Pozwoliliśmy zachować ten fragment, bo może ktoś inny ma w dalszym ciągu podobne pytania. W razie innych niejasności: pytajcie nas! :)
7. Lektury Dodatkowe https://www.youtube.com/watch?v=sqcud3qXGuo <- Robert tłumaczył kiedyś wykład z profesorem Eliasem Caprilesem (który uczy technik tantrycznej medytacji i Dzogczen), w którym było powiedziane dużo ciekawego na temat praktyki Tantry i praktyki z Partnerem. Dr Reginald Ray "Touching Enlightenment" <- książka o somatycznej perspektywie na praktykę buddyzmu i tantryzmu. Znajduje się tam ciekawy rozdział na temat Cittamatry i efektu lustra na duchowej ścieżce. Thomas A. Harris "ja jestem ok - ty jesteś ok" <- książka na temat stosowania w życiu podejścia "ja jestem ok - ty jesteś ok" W punkcie 4. jest dużo dodatkowych materiałów na temat Relacji Tantrycznej ;)