*nagranie można przewijać najeżdżając kursorem na pasek stanu
Polecane lektury i materiały dodatkowe:
Z każdymi kolejnymi zajęciami będziemy wrzucać poniżej listę materiałów dodatkowych, praktyk i bibliografii. Zawierać też będziemy dodatkowe uwagi i wskazówki, które mogą rozszerzyć waszą praktykę lub pomóc wyeliminować błędy czy ukierunkować swoją dyscyplinę praktyki w domu. Czasem pojawią się linki do praktyk na naszym kanale na YT (zachęcamy do wspierania kanału lajkami i subskrypcjami). W razie pytań odzywajcie się do nas.
Spis Treści: 1. Oczyszczanie Prany 2. Mantra Awalokiteśwary (Mani Mantra) 3. Wewnętrzny Kochanek 4. Medytacja w Parach (otwieranie serca) 5. Taniec (wizualizacje w parach) 6. 4 Niezmierzoności 7. Lektury dodatkowe
1. Oczyszczanie Prany Ćwiczenie to znajdziecie również na naszym kanale na YT (zawiera też tam wersję rozszerzoną dla osób, które opanują dobrze tą podstawową - na zajęciach dodaliśmy w ograniczonej formie element z tej rozszerzonej):
2. Mantra Awalokiteśwary (Mani Mantra) - OM MA NI PAD ME HUM (lub HUNG zamiast HUM). Mantrę wymawiamy Om mani padme hum. Istnieje wersja, gdzie dodajemy na końcu HRI (Szri) jak w mantrze Amitabhy. Jest też wersja, gdzie wymawiamy Om mani padme hung. Mantra ta jest kojarzona z bóstwem współczucia Awalokiteśwarą (zwanym też Lokeśwarą lub Czenrezikiem), który jest popularny w różnych regionach Azji oraz bardzo popularny w tybetańskim tantryzmie. Jego mantra była niezwykle popularna w Tybecie, gdzie wierzono, że jej pozytywna wibracja może nadawać moc wodzie czy tworzyć pozytywne karmiczne nasiona w umysłach tych, którzy ją słyszą. Mówiliśmy na zajęciach o tym, że poszczególne jej sylaby łączy się czasem z tzw. loka (światami Samsary), które odnoszą się stanów umysłu, w których można się znaleźć. Tantra wyjaśnia je nie jako odległe krainy, ale stany psychiczne, emocjonalne itd., których można doświadczyć w ludzkim ciele . Będą to piekło (pogrążenie w gniewie i nienawiści, autodestrukcji, olbrzymi ból), stan głodnego ducha (cierpienie z powodu nadmiernego pożądania i niemożliwości osiągnięcia satysfakcji), stan zwierzęcia (zamknięcie w instynktach i nawykach, terytorializmie), stan człowieka (poszukiwanie szczęścia poprzez autorefleksję oraz wiążące się z tym rozterki egzystencjonalne, szukanie właściwego stylu działania), świat półbogów (zazdrość, rywalizacja i wyścig mający na celu pokonywanie konkurencji i ograniczeń) oraz świat bogów (samozadowolenie i duma - błogostan i zawieszenie w stanach wchłonięć medytacyjnych). Wg Tantry żaden z tych stanów nie jest przebudzeniem, ale prawdziwe współczucie względem siebie i innych jest w stanie objąć te wszystkie stany i zrozumieć ich naturę. Zainteresowani sztuką mogą trochę poszperać po Google grafika, żeby zobaczyć ciekawe przedstawienia Awalokiteśwary z różnych kultur azjatyckich.
Poniżej zamieszczamy wykonanie tej mantry w profesjonalnej aranżacji muzycznej:
3. Wewnętrzny Kochanek To ćwiczenie pochodzi od Margot Anand - uczennicy Osho, która przyczyniła się do popularyzacji Tantry i Neotantry na zachodzie (autorki "The Art of Sexual Ecstasy"). Ważny w tym ćwiczeniu jest kontakt z ciałem dlatego zachęcamy, żeby podchodzić do niego po wstępnym osadzeniu się w ciele. To bardzo dobra praktyka na przesycenie swojego życia i ciała miłością i zachęcamy do robienia jej (alternatywą dla niej może być Metta dla siebie, którą stosowaliśmy na pierwszych zajęciach).
4. Medytacja w Parach (otwieranie serca) Założenie tego ćwiczenia pochodzi od jednego z naszych nauczycieli tj. mistrza buddyjskiej Tantry dr Reginalda Ray (jest np. ważną częścią jego kursu audio "Tantric Consort - Awakening through Relationship"). Dr Ray stosuje w nim inną technikę otwierania serca. Na bazie naszego doświadczenia włączyliśmy tutaj krótszą i dla wielu bardziej przystępną technikę otwierania serca metodą krijajogi (metoda dr Ray również będzie na naszych zajęciach). Jest to świetne ćwiczenie dla osób żyjących w intymnej relacji. Poza tym ten sposób odbierania innych istot z poziomu serca warto kultywować na co dzień. Można też to ćwiczenie stosować wizualizując partnera - np. idealnego (może pojawić się obraz kogoś, kogo znamy lub nawet może się to zmieniać - otwieramy się na to, co przynosi podświadomość). Ten ostatni sposób jest bardzo dobry do pracy na poziomie podświadomości i pomaga nam przygotować się do wejścia w głęboką, świadomą relację.
5. Taniec - na zajęciach użyliśmy tego utworu do tańca (od ok 3:00): Café del Mar Chillout Mix 9 (2016) To ćwiczenie jest owocem doświadczeń pracy Roberta we współczesnych stylach tanecznych i praktyk tantrycznej wizualizacji w odniesieniu do ruchu. Jego celem jest rozwijanie zastosowanie uważności względem drugiego człowieka i współodczuwania w ruchu. Jego kreatywny aspekt pokazuje nam przez zabawę, że wykorzystując naszą wyobraźnię w ucieleśniony sposób, możemy uczyć się komunikować z ludźmi na innym poziomie, wpływać na dynamikę energii sytuacji poprzez ruch na nowe sposoby (zachęcając np. innych do większej otwartości czy pobudzając ich świadomie do kreatywności). Tantryczne podejście zachęca nas do używania naszej zdolności do wizualizowania na duchowej ścieżce.
6.4 Niezmierzoności - ćwiczenie wg tego formatu znamy od dr Reginalda Ray (można je znaleźć np. w jego kursie audio skupiającym się głównie na pracy z sercem "Awakening the Heart"), choć tak jak w przypadku 4 zastosowaliśmy inną technikę pracy z sercem oraz uzupełniliśmy instrukcje o naszą wiedzę na temat buddyzmu, z którego oryginalnie pochodzi ta medytacja. Bardziej tradycyjna forma o której mówiliśmy na poprzednich zajęciach (akcentująca aspekt "reinkarnacyjny") jest możliwa do znalezienia w książce "Brama do Nauk" Czogjala Namkhai Norbu.
7. Lektury dodatkowe: Czogjal Namkhai Norbu "Brama do Nauk" - na poły encyklopedia na poły książka z programem treningowym. Jest ona przekrojowym spojrzeniem na buddyzm, buddyzm tantryczny oraz buddyzm Dzogczen z perspektywy wielkiego mistrza Dzogczen i buddyzmu tantrycznego oraz naukowca (profesora) i badacza historii tych praktyk. Zawiera wprowadzające, esencjonalne praktyki i podstawowe elementy poglądu różnych poziomów praktyki buddyjskiej i jest wprowadzeniem dla osób, które interesuje tradycyjna buddyjska tantra. Dr Reginald Ray "Touching Enlightenment" - świetna książka o praktyce buddyjskiej i tantrycznej z perspektywy pracy z ciałem i psychosomatyki. Niestety na razie jest dostępna jedynie po angielsku. Robert będzie udzielać w Warszawie wykładu na ten temat (pod linkiem) i powinno u nas ukazać się wkrótce nagranie.