TKANKA CENTRUM MEDYTACJI I ROZWOJU
  • Home
  • Oferta
    • Aktualne wydarzenia
  • O nas
  • Galeria
  • Blog
  • Social Media
    • Facebook
    • You Tube
    • Instagram
    • LinkedIn
  • Home
  • Oferta
    • Aktualne wydarzenia
  • O nas
  • Galeria
  • Blog
  • Social Media
    • Facebook
    • You Tube
    • Instagram
    • LinkedIn
Search
Obraz

Nagranie z VII zajęć Miejskiej Tantry

Prosimy o nieudostępnianie na zewnątrz.
*nagranie można przewijać najeżdżając kursorem na pasek stanu

Polecane lektury
​i materiały dodatkowe:

Z każdymi kolejnymi zajęciami będziemy wrzucać poniżej listę materiałów dodatkowych, praktyk i bibliografii. Zawierać też będziemy dodatkowe uwagi i wskazówki, które mogą rozszerzyć waszą praktykę lub pomóc wyeliminować błędy czy ukierunkować swoją dyscyplinę praktyki w domu. Czasem pojawią się linki do praktyk na naszym kanale na YT (zachęcamy do wspierania kanału lajkami i subskrypcjami). W razie pytań odzywajcie się do nas. 

Spis Treści:
1. Oczyszczanie Prany
2. Mantra Gayatri
3. Eye-gazing 
4. Zejście w Ziemię i Wdychanie Ognia z Głębin
5. Wirowanie
6. Podróż Szamańska (trochę teorii na temat tantryzmu i szamanizmu) i dodatkowa praktyka (link do strony Tara Mandala z praktyką "Karmienie Demonów")
7. Lektury Dodatkowe 


1. Oczyszczanie Prany
Ćwiczenie to znajdziecie również na naszym kanale na YT (zawiera też tam wersję rozszerzoną dla osób, które opanują dobrze tą podstawową - na zajęciach dodaliśmy w ograniczonej formie element z tej rozszerzonej): 
2. Mantra Gayatri - 
Om Bhur Bhuvah Svaha
Tat Savitur Varenyam
Bhargo Devasya Dhimahi
Dhiyo Yo Nah Prachodayat
Mantra Gayatri jest bardzo popularna w hinduizmie, ale jest doceniana również w buddyzmie np. w majjhimanikāya Budda określa ją mianem najwspanialszej. Gayatri jest boginią ziemi i boginią otrzymującą światło Sawitara utożsamianego ze światłem słonecznym. Choć ta mantra jest mantrą Gayatri, to jest rodzajem modlitwy kierowanej do Sawitara o oświecenie. 
Poniżej zamieszczamy wykonanie tej mantry w profesjonalnej aranżacji muzycznej:
3. Eye-gazing 
Jest to ważna praktyka, która pojawia się zarówno w starożytnych Tantrach jak i jest chętnie wykorzystywana w Neotantrze. Można ją praktykować zarówno z partnerem jak i innymi osobami. W tym pierwszym przypadku sprzyja rozwojowi bliskości i intymności a w obydwu uczy pewności, wrażliwości, autentyczności i otwartości na innych. Jeżeli ciekawi Cię ta praktyka z trochę innym prowadzeniem lub chcesz ją polecić jakiejś znajomej parze, to na naszym kanale na YT jest zamieszczona w formie prowadzonej medytacji przygotowanej stricte pod praktykę z partnerem w intymnej relacji.
4. Wdychanie Ognia z Głębin
Jej źródłem jest mistrz tantryczny dr Reginald Ray. Wdychanie Ognia z Głębin jest praktyką zbudowaną na bazie Relaksowania Ciała i Zejścia w Ziemię. 
Relaksowanie Ciała pozwala uwolnić napięcia, odłożone w ciele blokady i emocje oraz pogłębić świadomość ciała.
Zejście w Ziemię pozwala na somatyczne rozszerzenie uwagi i przekroczenie koncepcji o byciu ograniczonym tylko do obrysu ciała. Otwiera na bardziej niedualny i totalny wymiar doświadczenia, w którym nie jesteśmy oddzieleni od ziemi. Daje dostęp do głębokiego spokoju, przestrzenności i otwartości oraz uziemia. Sama otwartość i przestrzenność bez energii jednak nie wystarczy w Tantrze...
Wdychanie Ognia z Głębin łączy nas z pierwotnym doświadczeniem miłości a także z kreatywną i pełną twórczego potencjału energią ognia. Odżywia nasze ciało, wypełnia mocą i energią i sprzyja powstawaniu doświadczenia błogości. Przy odpowiedniej wprawie w tej technice czujemy somatycznie bardzo konkretnie wzrost temperatury ciała.

Klasyczną techniką używaną przez tantrycznych joginów z Tybetu do rozniecenia ognia w ciele jest Tummo. Różni się ono od tego, co robimy na zajęciach i jest stosowane w wyprostowanej pozycji i jej częścią jest praca z tzw. kanałem centralnym. W naszej własnej praktyce Dzogczen pracowaliśmy z tego typu metodami do pewnego stopnia, ale wymagają one dużo czasu na naukę określonego sposobu oddychania oraz nie są potrzebne do celów tych zajęć. Niemniej tradycyjnie praktyka ta jest ważna w znacznej części odłamów treningu Vajrayany i ma na celu pracę z doświadczeniami błogości i transformację działania układu energetycznego w ciele. Załączamy jako ciekawostkę link do prowadzonych przez Herberta Bensona z Uniwersytetu Harvarda  badań naukowych na jej temat (pokazujących, że jej adepci są w stanie o kilka stopni podnieść temperaturę różnych części ciała):
​Badanie (link)

Nauka Tummo (link) - odosobnienie medytacji poświęcone Tummo, które poprowadził niedawno mistrz medytacji tybetańskiego pochodzenia Tenzin Wangyal. Jest on świetnym nauczycielem nie tylko medytacji ale też technik pracy z dźwiękiem i świadomego śnienia. W Polsce żyje też uczeń Tenzina - Darek Orwat, który jest joginem specjalizującym w jodze i praktykach z oddechem i energią. 

W lekturach dodatkowych zawieramy ciekawą pozycję Tenzina Wangyala związaną z tym tematem oraz inną książkę dla osób zainteresowanych tematem. 


Osobom, które nie były na zajęciach, gdzie ćwiczyliśmy Relaksowanie Ciała i Zejście w Ziemię osobno i bardziej dokładnie, polecamy zapoznanie się z nimi. Są one ogólnodostępne na naszym kanale na YT (poniżej wszystkie 4 nagrania tj. wstęp i prowadzona medytacja obydwu):
5. Wirowanie
Ta prosta technika pobudza przepływ energii. Jest łatwa do zastosowania. Należy tylko uważać, żeby nie robić tego za długi (zaprzestań wirowania, gry pojawią się zawroty głowy). Tak naprawdę wystarczy 6 obrotów - można zrobić dwa razy więcej jeżeli jest się przyzwyczajonym.

6. Podróż Szamańska (trochę teorii na temat tantryzmu i szamanizmu)
Tantra w Indiach rozwijała się pierwotnie wśród ludności żyjącej na wsiach i na obrzeżach cywilizacji. Rozwijała się na gruncie praktyk ludowej duchowości i poza nurtem głównej religii systemu kastowego Indii tj. Wedyzmu. Jako taka wyróżniała się również tym, że była praktykowana w przeciwieństwie do zorganizowanej religii tamtych czasów głównie przez kobiety, które można by porównać do wiedźm (kobiet wiedzących, co ciekawie oświecenie w sanskrycie to vidya od widzieć/wiedzieć), szeptuch itd. Jest fascynująca książka na ten temat, którą zawieramy w lekturach dodatkowych.

Również kiedy trafiała do innych krajów często mieszała się z lokalnymi animistycznymi czy fetyszystycznymi wierzeniami. Tak w Japonii na gruncie szintoizmu powstał rodzaj japońskiej Tantry o nazwie Szingon. Tantra buddyjska trafiła do Tybetu i inkorporowała wiele elementów lokalnych wierzeń i praktyk rytualnych o bardzo silnie szamańskim charakterze. Świetnymi przykładami są:
- Sang - praktyka oczyszczania energii miejsca poprzez okadzanie go dymem z jałowca, cyprysów oraz symboliczne ofiarowanie ich duchom będącym uosobieniem otaczającej przyrody ożywionej i nieożywionej
- Serkyem - praktyka ofiarowania napojów np wina lub herbaty ziemi i duchom ją uosabiającym (przypomina podobne podobne praktyki np u starożytnych Greków)

Poza rozumieniem stricte szamańskim niektórzy współcześni badacze i psychologiwe szukają racjonalnego uzasadnienia dla stosowania takich praktyk, o którym warto wspomnieć. Według niektórych jest to rodzaj symbolicznej pracy ze swoim doświadczeniem wewnętrznym. To jak z Anima czy Animusem (będzie na dziewiątych zajęciach), wewnętrznym dzieckiem czy Big Mind, którym już pracowaliśmy. Warto tutaj jednak przytoczyć prof Jordana Petersona (psycholog zajmujący się kwestiami znaczenia, religii i etyki), że to co starożytni nazywali bóstwami jest pewnymi archetypami lub układami biologicznymi, które ma wiele istot (np popędy mogą przejąć nad nami kontrolę i mogą kierować zachowaniami wielu ludzi a nawet zwierząt - starożytni często konceptualizowali je jako bóstwa). Jak twierdzi Peterson nie powinniśmy patrzeć na nie jedynie jako mechanistyczne systemy, ale raczej powinniśmy traktować je jako osobowości, które mają własne schematy i potrzeby (pytanie czy mogą one mieć własną świadomość - to już zostawiamy waszej refleksji). Używając negatywnego aczkolwiek dosadnego przykładu: alkoholizm lub narkomania jest opętaniem przez subosobowość alkoholika lub narkomana, której celem jest zdobycie alkoholu lub dawki. Dana osobowość kłamie i manipuluje, żeby osiągnąć swoje cele. Reasumując praca z metaforą i szamańskie praktyki choć różnią się bardzo od racjonalnego poglądu na rzeczywistość, to mogą mieć pewną wartość w opisie świata, ale też wartość funkcjonalną. 

Poniżej przykład bardzo ciekawej praktyki łączącej metody zachodniej psychoterapii i praktyki Czod pochodzącej z tybetańskiej Tantry, która służy do radzenia sobie z negatywnymi schematami. Jest to praktyka autorstwa nauczycielki tantrycznej Lamy Tsultrim Allione tzw. Karmienie Demonów. W skrócie praktyka zakłada wizualizowanie problemu, obsesji lub trudnego nawyku jako tzw demona. Następnie rozmawiamy z tą postacią, żeby zrozumieć czego ona chce. Często dręczy nas z powodu jakichś niezaspokojnych potrzeb np potrzeby miłości lub akceptacji. Na poziomie wizualizacji karmimy postać aż ulega ona transformacji w tzw sprzymierzeńca. Pełny opis praktyki można znaleźć na stronie polskiej filii organizacji założonej przez Allione:
https://taramandalapoland.wordpress.com/karmienie-swoich-demonow/


Powyżej przy Wdychaniu Ognia z Głębin wspominaliśmy o świetnym nauczycielu Tantry Tybetańskiej i Dzogczen Tenzinie Wangyal (który będzie w Polsce w te wakacje). Jest on przedstawicielem tradycji Bon, która jest pierwotną tradycją duchową Tybetu. Zmieniła się pod wpływem oddziaływania Tantry i Buddyzmu z Indii, ale zachowała dużo wiedzy i praktyk szamańskich. Tenzin jest wielkim zwolennikiem współczesnej psychologii i również mistrzem prezentowania głębokich, przydatnych technik w sposób przyswajalny i zrozumiały dla zachodniego człowieka. Napisał wiele książek o tybetańskiej jodze, pracy z oddechem, starożytnej terapii dźwiękiem itp. Poniżej filmik z nim na temat Bon i szamanizmu:
https://youtu.be/DBVAyECwRD8

Polecamy też podcasty z dr Reginaldem Ray (religioznawca, "ojciec" Medytacji Somatycznej i nauczyciel Tantry). Przedstawia w nich Tantre jako dziki i pierwotny system samorozwoju. W dwóch z nich mówi z perspektywy swojej współpracy z afrykańskim szamanem Malidoma Some:
https://www.dharmaocean.org/meditation/podcasts/


W temacie polecamy:
101 Decivilizing the Vajrayana Part 1
102 Decivilizing the Vajrayana Part 2
118 Recovering the Primordial Part 1
119 Recovering the Primordial Part 2
149 Dancing with the Unseen World
198 Connecting with the Ancestors 

Dla tych których ciekawi aspekt religioznawczy interesująca może być znana książkę wybitnego religioznawcy Mircea Eliade, którą zawieramy w lekturach dodatkowych.

7. Lektury Dodatkowe
John Reynolds "Czarownice i Dakinie" - ciekawa książka o tantryczkach jako wiedźmach (kobietach wiedzących) i źródłach tantryzmu w ludowych praktykach "szamańskich".
Tenzin Wangyal "Tybetańska Joga Ciała, Mowy i Umysłu" - pozycja od mistrza bonowskiego tantryzmu i Dzogczen na temat praktyk jogicznych pozwalających oczyścić i otworzyć ośrodki energetyczne w ciele.
Drubdra Khenpo Tsultrim Tenzin "Tsalung i Tummo" - niedawno wydana w języku polskim pozycja na temat tantrycznych praktyk oddechowo-energetycznych Tsalung oraz metod pracy z wewnętrznym żarem "Tummo".
Mircea Eliade "Shamanism: Archaic Techniques of Ecstasy" - książka wybitnego religioznawcy (również mentora mistrza Tantry dr Reginalda Ray) na temat pierwotnych źródeł szamańskich metod. 

Kontakt

Robert
Veronika
mail do Tkanka
+48 788 775 633
​+48 601 367 627
tkankaeu@gmail.com

Adresy
Aktualnie regularne zajęcia prowadzimy Online. Do pracy indywidualnej przyjmujemy również online lub stacjonarnie w Zgierzu. Prowadzimy warsztaty w różnych miastach.

Obraz
nr rachunku bankowego: 
​
22 1140 2004 0000 3102 8114 3263
​

    Powiadom mnie o wydarzeniach

Prześlij
TKANKA.EU © COPYRIGHT 2017. ALL RIGHTS RESERVED.
  • Home
  • Oferta
    • Aktualne wydarzenia
  • O nas
  • Galeria
  • Blog
  • Social Media
    • Facebook
    • You Tube
    • Instagram
    • LinkedIn