*nagranie można przewijać najeżdżając kursorem na pasek stanu
Polecane lektury i materiały dodatkowe:
Z każdymi kolejnymi zajęciami będziemy wrzucać poniżej listę materiałów dodatkowych, praktyk i bibliografii. Zawierać też będziemy dodatkowe uwagi i wskazówki, które mogą rozszerzyć waszą praktykę lub pomóc wyeliminować błędy czy ukierunkować swoją dyscyplinę praktyki w domu. Czasem pojawią się linki do praktyk na naszym kanale na YT (zachęcamy do wspierania kanału lajkami i subskrypcjami). W razie pytań odzywajcie się do nas.
1. Oczyszczanie Prany Ćwiczenie to znajdziecie również na naszym kanale na YT (zawiera też tam wersję rozszerzoną dla osób, które opanują dobrze tą podstawową - na zajęciach dodaliśmy w ograniczonej formie element z tej rozszerzonej):
2. Mantra Buddy Medycyny - TEYATA OM BEKANDZE BEKANDZE MAHABEKANDZE BEKANDZE RADZASAMUDGATE SOHA Mantrę wymawiamy Tejata Om Bekandze Bekandze Mahabekandze Bekandze Radzasamudgate Soha (lub Słaha zamiast Soha). Jest ona utożsamiana w buddzyzmie tantrycznym z postacią Buddy Medycyny reprezentującego uzdrawianie. Dosłowne znaczenie słów mantry było objaśniane na zajęciach. Intencja stojąca za tą mantrą to jest mniej więcej "oby wszystkie istoty były wolne od chorób i ich przyczyn". Zainteresowani sztuką mogą trochę poszperać po Google grafika, żeby zobaczyć ciekawe obrazy przedstawiające postać Buddy Medycyny.
Poniżej zamieszczamy wykonanie tej mantry w profesjonalnej aranżacji muzycznej:
3. Przekształcanie Emocji Ten sposób pracy z przekształcaniem emocji pochodzi od nauczyciela tantrycznego dr Reginalda Ray (w ogólnodostępnych programach można je znaleźć w jego kursie "Mahamudra for the Modern World"). Buddyjska Tantra wyróżnia 5 rodzajów emocji/stanów afektywnych i chętnie korzystamy z tego systemu. Instrukcja do każdej praktyki jest zasadniczo taka sama. Zaczynamy od osadzenia się w ciele - możemy to robić dłużej jeżeli mamy czas i idealnie będzie osadzić się całkowicie w niekonceptualnym stanie, w otwartości i przestrzenności ciała (np. można dodać zejście w ziemię, otwieranie podbrzusza i serca etc.). Następnie chodzi o przywoływanie emocji i intensyfikowanie jej w ciele, następnie somatyczne odczuwanie jej i szukanie jej esencji. Kluczowe jest doświadczenie nieznajdywania tej esencji tj. ta energia nie powinna mieć jakby rdzenia czy czegoś solidnego, statycznego, trwałego - dopiero kiedy istnieje nieintelektualna, ale somatyczna pewność tego doświadczenia, to ma ono pełen efekt (przypomina to pracę z napięciami przy ich relaksowaniu na drugich zajęciach lub Vipassanę). W ten sposób uwalnia się i transformuje - wg. Tantry transformacja nie polega na tym, że przekształcamy jedną rzecz w coś czym nie jest, ale raczej transformujemy dany rodzaj energii tak, że odkrywa się jej prawdziwa, czysta i autentyczna potencjalność. Gdybyśmy jedną rzecz zamieniali w inną, to Tantra nie prowadziłaby do wolności, ponieważ po prostu zamienialibyśmy jeden rodzaj zniekształcenia na inny. Na koniec doświadczamy jakości tej pierwotnej energii. Idealnie jest pracować do momentu kiedy to odkryjemy. Bez tego będzie to tylko trenowaniem się w pomieszanych wersjach tych emocji a tego, więcej nam nie potrzeba.
POŻĄDANIE - wizualizacja polega np. na wyobrażaniu sobie sytuacji, gdzie jesteśmy w zjednoczeniu seksualnym z ukochaną osobą lub wymarzonym partnerem albo jakiejkolwiek innej, która wywołuje w nas uczucie pożądania. Ważne jest to, żeby znaleźć w wyobraźni sytuację, która sprawia, że jest czujemy, że robi się naprawdę gorąco. Puszczamy wszelkie hamulce w tej wizualizacji i pozwalamy sobie na coraz większe angażowanie się w wizualizacje i podkręcanie tego żaru. Jednocześnie zaczynamy badać, szukać w ciele esencji tego pożądania i w przypadku Pożądania dochodzimy do odczucia pierwotnej energii, gdzie będzie to czysta, niezaborcza miłość, współczucie, ciekawość istot/zjawisk. Nieznajdowanie jego esencji tutaj nie wyłącza pożądania, ale odkrywa jego zrelaksowany charakter.
GNIEW - wizualizacja, której tutaj warto użyć to np. obraz jakiegoś naszego wroga albo kogoś, kto wywołuje w nas gniew (dobrze, żeby to nie była osoba, która nas ciężko skrzywdziła czy poddała traumie - takie praktyka bez prowadzenia terapeuty mogłaby być niebezpieczna!) . Jeżeli nie mamy w życiu takich osób, to możemy posiłkować się wizualizacją jakiegoś zbrodniarza, terrorysty, kogoś kto znęca i się nad zwierzętami itd. Kluczem jest odczucie somatycznie takiego krwiożerczego gniewu - dosłownie chęci rozszarpania i uduszenia tej wizualizowanej istoty. Kiedy ten gniew tak się wzburzy i będzie bardzo mocno odczuwalny w ciele - wtedy znów szukamy jego esencji. Pracujemy w ten sposób aż gniew odkryje się jako rodzaj niezwykłej, intensywnej klarowności, ostrości widzenia, przejrzystości itd.
DUMA - tutaj idealna jest wizualizacja bycia Cesarzem/Cesarzową Wszechświata - wyobrażenie sobie, że jest się najbardziej oświeconą i najpotężniejszą istotą w całym kosmosie. Jesteś na tronie - Twoi mentorzy i rodzice płaczą ze szczęścia, oświecone istoty i najpotężniejsi ludzie czy inne istoty składają Ci pokłony. Posiadasz wszelką wiedzę, niezwykłe moce, wszelkie bogactwa należą do Ciebie i w całym kosmosie nie ma istoty, która mogłaby się z Tobą równać w medytacji. Po zwalasz sobie w ten sposób puchnąć i pęcznieć od tej dumy. Kiedy już jest to wystarczająco intensywne to badasz tą dumę aż zamieni się ona w poczucie takiej zrelaksowanej obfitości i bogactwa.
ZAZDROŚĆ - ta może być trochę mniej intuicyjna dla zachodniego człowieka. W Indiach zazdrość to emocja, która charakteryzuje tzw. zazdrosnych bogów / Asurów / tytanów / półbogów. Patrząc na to psychologicznie są to istoty takie jak np. odnoszący niezwykłe sukcesy menedżerowie dla których sensem życia jest wyścig szczurów, rywalizacja, ciągłe wykręcanie nowych wyników, większa efektywność itd. Chodzi tutaj więc o całe spektrum odczuć dotyczących właśnie takiej rywalizacji, pędu, stresu etc. Dlatego można przywoływać i wczuwać się w sytuacje tego rodzaju lub szukać nawet prostszej sytuacji w wizualizacji tj. takiej, gdzie pojawia się stres i mobilizacja organizmu do walki, ucieczki etc. Może to być np. sytuacja, gdzie jedzie prosto na nas samochód albo niebezpieczny przeciwnik zagrażając naszemu życiu. Chodzi o to, żeby poczuć mobilizację w ciele a następnie badać i uwalniać ją poprzez szukanie esencji opisane powyżej. W końcu dochodzimy do poczucia takiej niezwykle wysokiej bardzo aktywnej energii - być może trochę jakby podłączyć się do prądu elektrycznego.
IGNORANCJA - tutaj mamy na myśli coś w stylu takiej mgły, braku mentalnej klarowności, lenistwa, zobojętnienia. Jest to często największa przeszkoda w medytacji - taki rodzaj ospałości. Aktywujemy tą ignorancję w wizualizacji poprzez wczuwanie się w sytuacji, gdzie niczego nam się nie chce i najchętniej to odpadlibyśmy całkowicie, odcięli się od wszystkiego, zapadli w siebie i w wieczny sen, gdzie jesteśmy na wszystko głusi i ślepi. Badamy tutaj jak i w przypadku pozostałych niezwykle uważnie esencję tego doświadczenia. W zaskakujący sposób powinna ona odkryć jakość całkowitej otwartości i przestrzenności.
4. Taniec (temat: żywioły) To ćwiczenie jest oparte na naszych własnych doświadczeniach (natomiast ćwiczenie dodatkowe z kontemplacją żywiołów pochodzi z Wadżrajany). Muzyka użyta na zajęciach: Shpongle - Around The World In A Tea Daze [Ott Remix]
5. Serce Wie Metoda użyta na zajęciach korzysta z techniki otwierania serca z Krijajogi a sposób pytania serca pochodzi od nauczyciela tantrycznego dr Reginalda Ray (w ogólnodostępnych programach można ją znaleźć w jego kursie "Awakening the Heart")
6. Lektury Dodatkowe Czogjam Trungpa "Journey Without a Goal" - książka poświęcona buddyjskiej Tantrze napisana przez mistrza, który sprowadził ją do USA. Zawiera rozdziały o najważniejszych aspektach praktyki tradycyjnej, buddyjskiej Tantry. Opisuje też najważniejsze rodzaje energii wyróżnianych przez nią (w odniesieniu do emocji i żywiołów). Reginald Ray "Mahamudra for the Modern World" - program audio przygotowany przez nauczyciela i badacza Tantry dr Reginalda Ray. Jest to kurs medytacji i technik somatycznych tradycji kontemplatywnej wyrosłej na gruncie buddyjskiego tantryzmu - Mahamudry. Zawiera on wyjaśnienia dotyczące wyróżnianych przez buddyjski tantryzm emocji i sposobów pracy z nimi.