*nagranie można przewijać najeżdżając kursorem na pasek stanu
Polecane lektury i materiały dodatkowe:
Z każdymi kolejnymi zajęciami będziemy wrzucać poniżej listę materiałów dodatkowych, praktyk i bibliografii. Zawierać też będziemy dodatkowe uwagi i wskazówki, które mogą rozszerzyć waszą praktykę lub pomóc wyeliminować błędy czy ukierunkować swoją dyscyplinę praktyki w domu. Czasem pojawią się linki do praktyk na naszym kanale na YT (zachęcamy do wspierania kanału lajkami i subskrypcjami). W razie pytań odzywajcie się do nas.
Spis Treści: 1. Oczyszczanie Prany 2. Mantra Mandziuśriego (Arapacana Mantra) 3. Czysta i Nieczysta Wizja & Bóstwa Tantryczne 4. Big Mind 5. Lektury dodatkowe
1. Oczyszczanie Prany Ćwiczenie to znajdziecie również na naszym kanale na YT (zawiera też tam wersję rozszerzoną dla osób, które opanują dobrze tą podstawową - na zajęciach dodaliśmy w ograniczonej formie element z tej rozszerzonej):
2. Mantra Awalokiteśwary (Mani Mantra) - OM A RA PA TSA NA DHIH DHIH DHIH (lub jedno DHIH). Mantrę wymawiamy Om Arapacana Di Di Di. Ilość Dhih na końcu jest dowolna. Ta sylaba oznacza mądrość i jest uważana tutaj za najważniejszą. Mantra ta jest kojarzona z bóstwem mądrości Mandziuśrim czy Mandżruszrim uważanym w tantryzmie za przebudzonego Buddę (w tradycyjnych metodach pracy z bóstwem medytacyjnym medytuje się na jego formę). Mówiliśmy na zajęciach, że uważa się iż ta mantra poprawia inteligencję, pamięć i zdolności poznawcze a także sprzyja niedualnemu zrozumieniu natury rzeczywistości. Zainteresowani sztuką mogą trochę poszperać po Google grafika, żeby zobaczyć ciekawe przedstawienia Mandziuśriego.
Poniżej zamieszczamy wykonanie tej mantry w profesjonalnej aranżacji muzycznej:
3. Czysta i Nieczysta Wizja & Bóstwa Tantryczne Najkrócej rzecz ujmując czysta wizja wg tantryzmu to widzenie rzeczy takimi jakimi są w swojej prawdziwej naturze - doskonałych. Oznacza widzenie ich również niedualnie. Możemy powiedzieć, że widzenie w innych bóstw / głosów niedualnych / doskonałości będzie czystą wizją podczas, gdy zatrzymywanie się na poziomie ograniczonych ról, schematów, kompleksów i projekcji będzie nieczystą wizją. Tantra mówi, że cały czas wizualizujemy. Nasza percepcja decyduje o tym jak widzimy obiekty (np. złudzenia optyczne, gdzie ten sam kręcący się obiekt wydaje się obracać raz w jedną a raz w drugą stronę; Sześcian Neckera, który wydaje się być zwrócony do nas jedną lub drugą ścianą) i jest ona uwarunkowana wieloma tendencjami. O naszym spostrzeganiu decyduje chęć posiadania pewnych obiektów, chęć odepchnięcia od siebie innych czy ignorowanie tych, które nie wydają się mieć większego znaczenia dla naszego życia. Wg Tantry jest to nieczysta wizja i aby poza nią wyjść i widzieć rzeczy całościowo i w sposób nieuwarunkowany pracuje się z technikami wizualizacji. Wizualizacje te mają w jakiś sposób naśladować lub wskazywać na czystą wizją tak, aby ich użycie przybliżało tantrycznego adepta do niej (aż na ostatnich etapach praktyki tantrycznej przestaną być potrzebne). Wizualizowanie siebie jako bóstwa tantrycznego - symbolizującego poziom niedualny (np. jako Mandziuśriego symbolizującego przebudzoną mądrość) jest jedną z centralnych metod. Dzięki niej tantryczny jogin zamiast patrzyć na rzeczy w zwykły sposób dostrzega w nich świętość i przestaje postrzegać siebie z ograniczonego poziomu a zaczyna uosabiać w swoim życiu coraz bardziej stan czy wymiar symbolizowany przez bóstwo.
Buddyjska Tantra klasyfikuje tradycyjne ścieżki tantryczne ze względu na podejście do pracy z bóstwem. Wg klasyfikacji pochodzącej z najstarszej szkoły tybetańskiego tantryzmu tj. Nyingmapy możemy wymienić:
Zewnętrzne Tantry Kriyatantra - bóstwo jest wizualizowane na zewnątrz i traktowane jako pan dający moc, podczas gdy praktykujący jest sługą. Olbrzymi nacisk w tym systemie praktyki kładzie się na rytualne rekwizyty, oczyszczanie (rytualne kąpiele), właściwą dietę, życie zgodnie z cyklami astrologicznymi (rytuały wyznaczane np. przez cykl Księżyca) itd. Charyatantra / Ubhayatantra - łączy ona rytualne, nastawione na oczyszczenie podejście Kriyatantry i jogiczną praktykę Yogatantry i stanowi formę pośrednią. Bóstwo jest z esencji nieróżne od praktykującego. Yogatantra - bóstwo jest jak przyjaciel a na najbardziej zaawansowanych poziomach praktyki jogin sam się nim staje. Z grubsza są dwie fazy - budowania, gdzie jogin wizualizuje siebie jako bóstwo i spełniająca, gdzie za pomocą pracy somatycznej z czakrami i kanałami ucieleśnia stan komunikowany przez nie tak, aby nie była to jedynie mentalna gimnastyka. Yogatantra stawia nacisk na praktykę niedualnej kontemplacji. Wewnętrzne Tantry (w innych systemach klasyfikacji mówi się o tzw. Tantrach Matki, Ojca i Niedualnych, które wyróżnia się m.in. ze względu na nacisk na męskie lub żeńskie bóstwa i to na którą fazę praktyki położony jest większy nacisk) Mahayoga - praktykujący rozpoznaje, że wszystkie zjawiska są pierwotnie oświecone i stopniowo wizualizuje swój wymiar jako mandalę bóstwa. Anujoga - tantryk tutaj praktykuje dwie fazy w sposób natychmiastowy tzn. manifestowanie się jako bóstwo jest dokonywane w jednej chwili za pomocą odpowiedniego dźwięku i wizualizacji nastawionej bardziej na odczuwanie siebie jako bóstwa niż próbę zobaczenia go w dokładnej wizualizacji. Jest to najwyższy pojazd tantryczny, gdzie transformuje się swoją wizję, emocje itd. Atijoga - znana jako Dzogczen. W czystej formie w jej praktyce nie stosuje się transformacji a zasadę samowyzwolenia i nie wizualizuje się. Nie jest to już de facto tantra.
Tak jak wyjaśnialiśmy użyliśmy na zajęciach Big Mind zamiast tradycyjnej metody pracy z bóstwami, ponieważ ta druga wymaga odwoływania się do wschodniej symboliki oraz odpowiedniej, rytualnej inicjacji. Zainteresowane taką tradycyjną inicjacją i praktyką z bóstwem osoby odsyłamy do lektur dodatkowych oraz polecamy kilku nauczycieli, którzy przekazują tego typu metody (część z nich przez webast/online): Garczen Rinpocze, Tenzin Wangyal, Lopon Ogyan Tenzin Rinpocze, Dalai Lama, Malcolm Smith czy Lama Tsultrim Allione.
4. Big Mind Big Mind nie zawiera mantr i dźwięku w procesie, ale przypomina Anujogę w tym, że wejście w stan niedualny jest natychmiastowe a uosabianie niedualnego wymiaru w sobie głównie opiera się na poczuciu bycia nim.
Zachęcamy do praktyki tą metodą na co dzień np. badania dynamiki głosów dualnych (można rozmawiając z partnerem wchodzić w różne role i sprawdzać świadomie ich dynamikę) lub wchodzenia w głosy niedualne. Wchodzenie w sytuacje jako np. Wielkie Serce może wpłynąć transformująco na to jak odnosimy się do życia i ludzi.
Zainteresowanych poszerzeniem samej metody Big Mind (pracy z większą ilością głosów dualnych, niedualnych i spędzeniem większej ilości czasu w nich w procesie grupowym) zapraszamy na nasz warsztat w Warszawie: https://www.facebook.com/events/768523463579262/ (na razie nie planujemy kolejnego w Łodzi - jeżeli chcecie zgłosić swoje zainteresowanie, to piszcie do nas i pomyślimy o terminie)
Veronika za aprobatą autora metody wprowadziła do niej jako coach i terapeuta swoje usprawnienia: - ruch i zmianę pozycji (w oryginalnym Big Mind siedzi się nieruchomo na krzesłach) - użycie muzyki
5. Lektury dodatkowe: Dennis Genpo Merzel "Big Mind Wielki umysł wielkie serce. Przewodnik po umyśle i podręcznik oświecenia" - książka autora metody opisująca Big Mind oraz podająca najważniejsze głosy. Genpo Lama Yeshe "Wprowadzenie do Tantry" - dobra książka, dla tych, którzy szukają przystępnej lektury wprowadzającej do tradycyjnej tantry z praktyką bóstw itp. Czogjal Namkhai Norbu "Brama do Nauk" - na poły encyklopedia a na poły książka zawierająca bogaty zestaw buddyjskich praktyk do własnego treningu. Napisana z perspektywy mistrza Anujogi i Atijogi oraz profesora akademickiego jest doskonałym źródłem precyzyjnych informacji na temat różnych poziomów praktyki tantrycznej wymienionych w klasyfikacji w punkcie 3. Czogjam Trungpa "Tantric Path of Indestructible Wakefulness" - również zawiera wiele informacji na temat poszczególnych klas Tantr, ale jest napisana bardziej poetyckim i odwołującym się do wyobraźni językiem. Reginald Ray "Indestructible Truth: The Living Spirituality of Tibetan Buddhism - książka napisana z perspektywy akademickiej, ale popularyzatorskim językiem, dla osób, które chcą poznać różne stosowane w buddyzmie tybetańskim systemy praktyki tantrycznej.