TKANKA CENTRUM MEDYTACJI I ROZWOJU
  • Home
  • Oferta
    • Aktualne wydarzenia
  • O nas
  • Galeria
  • Blog
  • Social Media
    • Facebook
    • You Tube
    • Instagram
    • LinkedIn
  • Home
  • Oferta
    • Aktualne wydarzenia
  • O nas
  • Galeria
  • Blog
  • Social Media
    • Facebook
    • You Tube
    • Instagram
    • LinkedIn
Search
Obraz

Nagranie z II zajęć Tantry

Prosimy o nieudostępnianie na zewnątrz.
*nagranie można przewijać najeżdżając kursorem na pasek stanu

Polecane lektury
​i materiały dodatkowe:

Z każdymi kolejnymi zajęciami będziemy wrzucać poniżej listę materiałów dodatkowych, praktyk i bibliografii. Zawierać też będziemy dodatkowe uwagi i wskazówki, które mogą rozszerzyć waszą praktykę lub pomóc wyeliminować błędy czy ukierunkować swoją dyscyplinę praktyki w domu. Czasem pojawią się linki do praktyk na naszym kanale na YT (zachęcamy do wspierania kanału lajkami i subskrypcjami). W razie pytań odzywajcie się do nas. 

Spis Treści:
1. Mantra Buddy Medycyny
2. 4 Myśli Kierujące Uwagę ku Dharmie
3. Relaksowanie Całego Ciała 
4. Medytacja w Parze: Otwieranie Przestrzeni na drugą osobę

5. Orientacja Ciała (ćwiczenie z tańca)
6. Lektury Dodatkowe

BONUSY (DODATKOWE METODY) - zawarte są tu dwie ciekawe praktyki dodatkowe, które możecie wykonać w wolnej chwili w toku całego kursu lub po nim. Pogłębią one doświadczenie tego, o czym mówiliśmy na niniejszych zajęciach.

7. Zejście w Ziemię
8. Medytacja Nietrwałości


1. Mantra Buddy Medycyny - TEYATA OM BEKANDZE BEKANDZE MAHABEKANDZE BEKANDZE RADZASAMUDGATE SOHA
Mantrę wymawiamy Tejata Om Bekandze Bekandze Mahabekandze Bekandze Radzasamudgate Soha (lub Słaha zamiast Soha). Jest ona utożsamiana w buddzyzmie tantrycznym z postacią Buddy Medycyny reprezentującego uzdrawianie. Dosłowne znaczenie słów mantry było objaśniane na zajęciach. Czasem intencja stojąca za tą mantrą jest wyjaśniana mniej więcej też jako "oby wszystkie istoty były wolne od cierpienia, chorób i ich przyczyn". 
Zainteresowani sztuką mogą trochę poszperać po Google grafika, żeby zobaczyć ciekawe obrazy przedstawiające postać Buddy Medycyny.

Poniżej zamieszczamy wykonanie tej mantry w profesjonalnej aranżacji muzycznej:
2. 4 Myśli Kierujące Uwagę ku Dharmie:
Te kontemplacje, ich zastosowanie i sposób odniesienia do życia były dokładniej tłumaczone na zajęciach. Poniżej jest ich krótkie podsumowanie. Zachęcamy do refleksji. 
I - Cenne Ludzkie Ciało - ciało jest doskonałym pojazdem do przebudzenia, bo w tej unikalnej ludzkiej formie i ze zdolnością do autorefleksji możemy je wykorzystać do świadomej praktyki duchowej. Nie każde ludzkie ciało jest w tym rozumieniu cenne, ale za takie możemy uznać to nasze, które warunki środowiskowe, zmysły i aparat poznawczy ma odpowiednie i sprawne w stopniu umożliwiającym praktykę duchową.
II - Nietrwałość - śmierć jest nieunikniona a my nie znamy dnia ani godziny, bo ludzkie życie jest jak świeca zapalona na zewnątrz w wietrzny dzień - jeden gwałtowny podmuch może je zgasić. Ponadto wszystko cały czas się zmienia i nic nie jest na stałe.
III - Karma - wszystko, czego doświadczamy w życiu jest rezultatem naszych przeszłych myśli, intencji, słów, działań i tendencji. 
IV - Cierpienie -  ból, choroby i starość są naturalną i nieuchronną częścią życia. Nie jesteśmy w stanie na zewnątrz znaleźć szczęścia (nie zapewnią go rzeczy materialne ani nawet relacje) a prawdziwe źródło trwałego szczęścia możemy znaleźć tylko w sobie.

3. Relaksowanie Całego Ciała - zachęcamy do włączenia jej do swojej stałej dyscypliny praktyki - zwłaszcza jeżeli czujesz, że masz coś do zrobienia na płaszczyźnie kontaktu z ciałem i uwalniania napięć. Jeżeli masz mało czasu, to nie musisz wykonywać wszystkiego, co robiliśmy na zajęciach. Możesz np. poćwiczyć sobie najpierw samą pozycję. Najważniejsze jest opanowanie instrukcji uwalniania napięć i dobrze jest to poćwiczyć - nie chodzi o to, żeby dojść do perfekcji (to prawdopodobnie przyjdzie przy pracy całym ciałem), ale chodzi o poznanie zasady przynajmniej wstępnie. Następnie możesz ćwiczyć z różnymi partiami ciała i całym ciałem jednocześnie lub jeżeli masz mało czasu, to wystarczy jak zrobisz tylko końcówkę tj. oddechy całym ciałem na raz. Zachęcamy do stosowania tej techniki uświadamiania i wyzwalania napięć również kiedy siedzisz i nie tylko w medytacji ale w codziennych sytuacjach (np. w tramwaju, w pociągu, w samochodzie jako pasażer lub czekając na kogoś, w kolejce itd.) - zarówno jeżeli masz mało czasu na formalną praktykę jak i jeżeli masz go dużo (pomoże Ci to łatwiej rozwijać kontakt z ciałem i relaks w codziennym życiu). Oczywiście formalne sesje medytacji są ważne i jeżeli tylko znajdziesz czas (przynajmniej raz, ale dobrze 3-5 razy w tygodniu lub więcej) - możesz odnieść duże korzyści, jeżeli wykonasz całość tego ćwiczenia.
Jeżeli masz jeszcze więcej czasu i szukasz dłuższej, być może trochę innej instrukcji oraz chcesz podzielić się tą praktyką z kimś kogo znasz, to zachęcamy do korzystania z nagrań na naszym kanale na YT. Nagranie tej praktyki nie są w doskonałej jakości (są to najstarsze nagrania na tym kanale), ale osoby, które z nich korzystały mówią, że wystarczą do tej praktyki i osiągania efektów. Pierwsze nagranie zawiera więcej teorii niż dało się przedstawić na zajęciach (też na temat Medytacji Somatycznej, która rozwinęła się na bazie buddyjskiej Tantry, ale zawiera wiele technik medytacji i relaksowania ciała przydatnych i otwartych dla osób niezainteresowanych Tantrą) a drugie samą prowadzoną medytację.
3. Medytacja w Parach (zdejmowanie projekcji) 
​T
o ćwiczenie znamy od dr Reginalda Ray, ale opieramy się w nim też na swoim doświadczeniu w praktyce tantrycznej. Warto je włączyć do swojej dyscypliny praktyki - od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od potrzeb. Szczegółowe wyjaśnienia są na nagraniu. 

4. Medytacja w Parze: Otwieranie Przestrzeni na drugą osobę
Ta technika pochodzi z Medytacji Somatycznej nauczyciela buddyjskiej Tantry dr Reginalda Ray. Otwieramy w niej podbrzusze, ponieważ:
- łączy nas to z doświadczeniem w przestrzeni. Rozluźniając napięte i zablokowane podbrzusze doświadczamy w nim przestrzeni i łączymy się z poczuciem przestrzeni wszędzie dookoła nas dostępnym ciału. Dzięki temu możemy reagować na drugiego człowieka z perspektywy rozluźnionej i przestrzennej. 
- kiedy podbrzusze jest napięte i zamknięte do doświadczamy klaustrofobii. Jest to nawykowa reakcja wielu osób na strach (w relacjach czy w życiu zawodowym). Wiąże się ona z poczuciem zamknięcia się przed życiem - w postawie obronnej (wobec innych i świata) ściskamy i chronimy nasze "miękkie podbrzusze". Otwieranie podbrzusza sprzyja poczuciu spokoju, nieustraszoności, otwartości i pewności, które pozytywnie wpływają na wszystkie nasze relacje jak i samopoczucie.

​Element całkowitego odpuszczenia i relaksacji na koniec łączy się z praktyką pustości. Rozwijanie wglądu w otwartą naturę świadomości będzie prowadzić do autentycznej, ucieleśnionej empatii (doświadczania innych bezpośrednio, nago i niekonceptualnie). ​

5. Orientacja Ciała (ćwiczenia z Tańca Somatycznego)
​Sync 24 - Comfortable Void - muzyka, której zazwyczaj używaliśmy do tego ćwiczenia na zajęciach stacjonarnych. Możecie użyć własnej.  
Ćwiczenie z zajęć pochodzi z Tańca Somatycznego, który jest nastawiony na zwiększanie świadomości ciała i odblokowywanie go. 

Polega ono na eksplorowaniu poniższych wskazówek. Nie zastanawiaj się za bardzo jaki jest "właściwy" sposób na ich zrobienie, ale baw się i pozwól swojemu ciału na interakcję. Po zakończeniu ćwiczenia warto porozmawiać ze swoim partnerem i wymienić się spostrzeżeniami, porozmawiać na temat tego, co się czuło i odkryło. 

- Powitaj najstarszego przyjaciela - grawitację, która mówi o dole. Jak zauważasz doznanie ciężaru w twoim ciele?
- Kontynuuj chodzenie eksplorując podłogę stopami, ciesz się aktywnymi stopami.
- Przyjmuj stopami, eksploruj czujące/receptywne stopy - czy to zmienia jak się poruszasz?
- Pozwól alby podeszwy stóp dotykały podłogi ubijając ziemię - ciesz się jednocześnie aktywnymi i receptywnymi/czującymi stopami
- kontynuuj ruch i rozciągaj wewnętrzne części dłoni, czuj powietrze i otrzymuj wieści z wszechświata, od wszystkiego co cię otacza poprzez wewnętrzne części dłoni
- wyciąganie czubka głowy, wyciągaj czubek głowy sięgając w przestrzeń, pociągaj za czubki uszu i czuj jak skóra rozciąga się do góry jak u elfa
- wyobraź sobie maleńkie kamyczki,otolity w twoich uszach, tak małe, że uciskają włoski czuciowe -  to jest system balansu, który mówi o tym gdzie głowa znajduje się w relacji do grawitacji, mówi też o przyspieszeniu i zwolnieniu - dzięki nim o tym wiesz. Określają kierunek źródła dźwięku a także jego odległość.
- Wyobraź sobie, że zwisają ci długie kolczyki wzmacniając ci poczucie dołu
- Wprowadź wizję peryferyjną - takie miękkie skupienie że świadomością siebie i tego co cię otacza a następnie użyj swoich oczu aby zobaczyć coś określonego wprowadzając Cię w przestrzeń
- Pozwól aby wyrósł ci ogon według Twojego wyboru, psa, kota, dinozaura, jaszczurki, małpy - poruszaj ogonem i poczuj jak rezonuje poprzez Twój kręgosłup, ciesz się tym, strzepuj jakiekolwiek napięcia z twojego kręgosłupa, kiedy się wyciągasz od głowy do ogona. 
- Kontynuuj poruszanie się, tańczenie eksplorując wszystkie zmysły zawarte w orientacji dłonie, stopy, kręgosłup, otolity i uszy. 
- Wchodź w kontakt z partnerem/partnerką. Patrzcie sobie w oczy. Następnie uśmiechajcie się do siebie i rozmawiajcie. Następnie dodajcie dotyk. 

6. Lektury Dodatkowe
Dr Reginald Ray "Touching Enlightenment" - świetna książka o praktyce buddyjskiej i tantrycznej z perspektywy pracy z ciałem i psychosomatyki. Niestety na razie jest dostępna jedynie po angielsku. Robert będzie udzielać w Warszawie wykładu na ten temat (pod linkiem) i powinno u nas ukazać się wkrótce nagranie.
Andrea Olsen & Caryn McHose "The Place of Dance: A Somatic Guide to Dancing and Dance Making" - książka połączona z zeszytem ćwiczeń (olbrzymia liczba ćwiczeń) z Tańca Somatycznego. 

​BONUSY (DODATKOWE METODY) - zawarte są tu dwie ciekawe praktyki dodatkowe, które możecie wykonać w wolnej chwili w toku całego kursu lub po nim. Pogłębią one doświadczenie tego, o czym mówiliśmy na niniejszych zajęciach.
​
7. Zejście w Ziemię
Zejście w Ziemię jest rozwinięciem i rozszerzoną czy też pogłębioną wersją relaksowania ciała poprzez oddech, które było na zajęciach. To potężna praktyka uziemiająca. Pozwala zejść tysiące kilometrów w głąb ziemi. Nie jest to jednak OOBE ani nic z tych rzeczy a jest to całkowicie somatyczna, ucieleśniona praktyka. Polega na całkowitym odpuszczeniu ciężaru ciała w głąb ziemi. Jest naturalnym rozwinięciem relaksowania ciała i pokazuje głębszy wymiar tej praktyki. Daje dostęp do doświadczenia wielkiego spokoju i relaksu. Jest na naszym YT - jakość nie jest idealna, ale użytkownicy nagrania komunikują, że spełnia swoje zadanie. Nagranie 1 zawiera teorię wprowadzającą. Nagranie 2 zawiera samą praktykę. ​​
8. Medytacja Nietrwałości
Świetnym narzędziem rozwijania świadomości nietrwałości a także wyzwalania motywacji i inspiracji jest poniższa praktyka. Poprzez wizualizację wchodzimy w niej w sytuację konfrontacji ze śmiercią, która pozwala nam poczuć, co jest dla nas naprawdę ważne i na co nie chcemy już marnować czasu. Poniżej jest owa kontemplacja nietrwałości a pod linkiem są dodatkowe wyjaśnienia do niej i wskazówki jak jej używać (są bardzo ważne i zawierają niezbędne BHP): 
LINK

Kontakt

Robert
Veronika
mail do Tkanka
+48 788 775 633
​+48 601 367 627
tkankaeu@gmail.com

Adresy
Aktualnie regularne zajęcia prowadzimy Online. Do pracy indywidualnej przyjmujemy również online lub stacjonarnie w Zgierzu. Prowadzimy warsztaty w różnych miastach.

Obraz
nr rachunku bankowego: 
​
22 1140 2004 0000 3102 8114 3263
​

    Powiadom mnie o wydarzeniach

Prześlij
TKANKA.EU © COPYRIGHT 2017. ALL RIGHTS RESERVED.
  • Home
  • Oferta
    • Aktualne wydarzenia
  • O nas
  • Galeria
  • Blog
  • Social Media
    • Facebook
    • You Tube
    • Instagram
    • LinkedIn