TKANKA CENTRUM MEDYTACJI I ROZWOJU
  • Home
  • Oferta
    • Aktualne wydarzenia
  • O nas
  • Galeria
  • Blog
  • Social Media
    • Facebook
    • You Tube
    • Instagram
    • LinkedIn
  • Home
  • Oferta
    • Aktualne wydarzenia
  • O nas
  • Galeria
  • Blog
  • Social Media
    • Facebook
    • You Tube
    • Instagram
    • LinkedIn
Search
Obraz

PRZEBUDZENIE SERCA - SESJA VIII

​Nagrania będą dostępne przez 3 miesiące po zakończeniu kursu.
Prosimy o nieudostępnianie na zewnątrz.
*nagrania można przewijać najeżdżając kursorem na pasek stanu

Materiały dodatkowe dla chętnych

Dziękujemy jeszcze raz za uczestnictwo i gratulujemy ukończenia kursu. Jeżeli znajdziecie czas to prosimy też o krótką recenzję na stronie Tkanki. To wspiera naszą działalność i może pomóc zainteresowanym osobom, które mogą na tym skorzystać, w podjęciu decyzji o  uczestnictwie w wydarzeniach  ;) 

SPIS TREŚCI

1. Miłująca Dobroć Dowolnej Formy
2. Medytacja Czterech Niezmierzoności względem wszystkich istot
3. Refleksja nad Zachowaniem
4. Ważne sugestie odnośnie praktyki
5. Bonus - Świadomość Myślenia 
6. Co dalej?


1. Miłująca Dobroć Dowolnej Formy
Niestety na nagraniu jest tylko część tej praktyki, ale prowadzenie w niej nie jest takie ważne i spokojnie wykonacie ją na podstawie instrukcji pisemnych zawartych poniżej (możecie przesłuchać końcówki, która jest na początku ścieżki audio z zajęć i zainspirować się nią):
- zaczynamy od przyjęcia właściwej pozycji, osadzenia się w ciele (możemy krótko popracować z pozycją, pooddychać podbrzuszem czy wejść w przestrzeń - po pewnym czasie będzie w stanie wejść w przestrzeń bardzo szybko, wręcz natychmiast to jest po prostu skoczyć w nią) 
- otwieramy serce za pomocą dowolnej techniki tj. ustami na plecach i wirem lub 1000-płatkowym lotosem albo nawet po pewnym czasie treningu bez techniki tj. bezpośrednio oddychając do ciepłej przestrzeni serca i otwierając ją we wszystkich kierunkach (im większy jest jej zasięg tym większy jest też zakres, to znaczy nie tylko stajemy się bardziej świadomi przestrzennie rozwijając panoramiczne postrzeganie, ale stajemy się też bardziej świadomi tego co dzieje się na głębszych poziomach ciała, psyche, sfery interpersonalnej) 
- siedzimy medytując jako otwarta, ciepła przestrzeń serca i pozostajemy otwarci na to, co się pojawia, możemy też wybrać jakiś temat - relację, emocję, wątek w życiu, natomiast możemy zaufać, że spontanicznie przyjdzie to, co jest ważne i aktualne
- nie oceniamy, nie chwytamy, nie wkręcamy się w to ani nie wypieramy, nie tłumimy, nie przywiązujemy się, nie odpychamy, nie ignorujemy - pozostajemy w obecności, otwartości, przyjmujemy i pozwalamy sobie w pełni poczuć
- jeżeli nie dzieje się nic, to po prostu pozostajemy w otwartości serca
- możemy dać sobie od 10 minut do nawet godziny - tyle ile czujemy, że jest potrzebne


2. Medytacja Czterech Niezmierzoności względem wszystkich istot
​Co się tyczy czterech niezmierzoności, to jednym z tradycyjnych, esencjonalnych sposobów medytowania nad czterema niezmierzonościami (wspomniane powyżej) polega na kontemplacji/recytacji szlachetnych intencji według poniższych wersów:

Oby wszystkie istoty miały szczęście i przyczynę szczęścia!
Oby wszystkie istoty były wolne od cierpienia i przyczyny cierpienia!
Oby wszystkie istoty nigdy nie oddzielały się od szczęścia, jakim jest wolność od cierpienia!
Oby wszystkie istoty trwały w niezmierzonej równości, poza ograniczeniami odległości, przywiązania i niechęci!


Jest to prosty i łatwy sposób możliwy do zastosowania w codziennych rytuałach czy praktykach. Oczywiście jego działanie jest tym pełniejsze im lepiej zintegrujemy w sobie znaczenie czterech niezmierzoności innymi metodami. ​​

Możesz używać prowadzonej medytacji z nagrania - ta i kolejna są na nim w całości ;) 

Nad czterema niezmierzonościami można też pracować medytując kolejno z osobą (lub osobami) pozytywną, następnie neutralną, potem negatywną a potem ze wszystkimi. Możesz też robić tą praktykę skupiając się na konkretnej grupie istot (np. zwierzętach lub cierpiących dzieciach). 


3. Refleksja nad Zachowaniem
Stosowne instrukcje są na nagraniu. Warto robić taką krótką refleksję codziennie - np. wieczorem podsumowując cały dzień (a rano zaczynając od intencji jak chcemy postępować). Jest to bardzo ważna praktyka - pomaga wprowadzić i utrwalać w życiu wszystko, nad czym pracowaliśmy na tym kursie.

Bardzo ciekawym sposobem refleksji nad zachowaniem i samopoznania a także zmotywowania się do treningu jest kontemplacja nad nietrwałością. Zanim po nią sięgniesz zapoznaj się z jej BHP: 
LINK

Nagranie z tą kontemplacją znajduje się poniżej. 
4. Ważne sugestie odnośnie praktyki
-> Zjednoczenie intelektu i czucia
Celem mądrego, zrównoważonego treningu medytacyjnego jest praca zarówno z naszym intelektem jak i czuciem. Prawdą jest, że współcześni ludzie często mają problemy z czuciem sercem czy w ogóle świadomością ciała.  Prawdą jest, że nadmierne przywiązanie do koncepcji i mentalizacji może powodować utratę kontaktu z bezpośrednim doświadczeniem. Nie powinniśmy jednak wylewać dziecka z kąpielą i uderzać w drugie esktremum tj antyintelektualizm. Właściwy trening obejmuje słuchanie/studiowanie wyjaśnień i instrukcji, refleksję nad nimi i następnie wdrożenie ich w medytacji. Negując intelekt nie tylko możemy upośledzić swoją zdolność do funkcjonowania w rozwiniętym technologicznie społeczeństwie, ale też ryzykujemy, że będziemy na naszej ścieżce pozbawieni mapy i zdolności do rozróżniania. Rozumienie tego, co robimy, pomaga nam uniknąć różnych pułapek i duchowych bypassów, na które stracimy niepotrzebnie czas lub wręcz subtelnie lub w bardziej oczywisty sposób mogą one zaszkodzić naszej ścieżce duchowej, relacjom itp. Intelekt jest narzędziem i liczy się to jak go używamy (czy on używa nas) i jaki jest nasz stosunek do niego (przeceniamy go? nie doceniamy? czy znamy jego prawdziwą wartość?). Nie chodzi oczywiście o zostanie profesorem medytacji, konsumpcję treści czy gromadzenie suchej wiedzy. Chodzi znalezienie balansu i ucieleśnienie wiedzy - o to, żeby to zrozumienie stało się czymś żywym. Prawdziwa mądrość  przychodzi przez połączenie wnioskowania i intuicji, czucia i rozumienia. 


-> Właściwe działanie
W tradycji buddyjskiej Tantry mówi się, że przebudzone serce ma aspekt absolutny i relatywny. Absolutne jest całkowitą otwartością, przestrzenią poza samą przestrzenią, wyjściem poza punkty odniesienia, wolnością od chwytania, całkowitym spokojem. Relatywne jest ciepłem, energią,  współczującym i kochającym działaniem. Absolutne to Budda siedzący pod drzewem a relatywne to Budda udający się w świat uczyć i wspierać innych. Właściwe działanie wynika z połączenia obydwu czy może raczej rozpoznania ich fundamentalnej nierozdzielności. Absolutne jest jak słońce a relatywne jak jego promienie. Tego pierwszego dotykamy łącząc się z nieskończonością naszej najgłębszej istoty (niesprowadzalną do żadnej koncepcji, według Buddy nawet do ja/nie ja, jedności/wielości czy bytu/niebytu). Pracowaliśmy nad nim praktykami otwierania się na przestrzeń i puszczania trzymania nawet subtelnych form trzymania się czegoś. Relatywne rozwijamy poprzez 4 niezmierzoności. Z absolutnym pracuje najgłębiej medytacja pustości a z relatywnym medytacje życzliwości i współczucia. 
W tradycji kontemplatywnej buddyzmu mówi się też o 3 aspektach treningu - są to pogląd (intelektualne rozumienie i żywa wiedza), medytacja (praktyka na poduszce), zachowanie (codzienna uważność, realizowanie w życiu tego, co wypracujemy na poduszce - w buddyzmie Mahajany mówi się też o rozwijaniu przebudzonego serca w działaniu poprzez trenowanie tzw. doskonałości/paramit czyli szczodrości, moralnej dyscypliny, cierpliwości, wytrwałości, medytacyjnej stabilności i mądrości rozróżniającej rozpoznającej prawdziwą naturę rzeczy). Wszystkie 3 są ważne i żadnego nie powinno brakować. 
Jeżeli chodzi o działanie, to mierząc się z wielkimi wyzwaniami naszych czasów możemy w zależności od swoich uwarunkowań rzucać się pochopnie do działania lub skupiać się na sobie czy popadać w rezygnację. W tym pierwszym brakuje aspektu absolutnego a w tym drugim relatywnego. Mówimy o pochopnym działaniu, ponieważ niektórzy angażują się w aktywizm bez świadomości siebie, zrozumienia swojego cienia (np. poprzez pracę z lustrem) i przekonaniu o swojej jedynie słusznej racji (bez bezstronności czy postawienia się w sytuacji innego). Zamiast pomóc można tak zaszkodzić. Właściwe działanie powinno opierać się na: - kontakcie ze sobą (poprzez ciało i obserwację siebie), spokoju i świadomości (rozszerzanie świadomości, praca z przestrzenią i absolutnym przebudzonym sercem) i kultywowaniu życzliwości, współczucia itp. Kiedy to wszystko zgramy, to znajdziemy złoty środek. Ważne tu jest, żeby nie działać impulsywnie. Zauważamy nasze odruchy i intencje - i wtedy działamy świadomie. Chodzi o to, żeby mieć przestrzeń pomiędzy impulsem i działaniem i wstrzelić się w nią - nie popadając w impulsywną frywolność ani niezdecydowanie. 


-> Format praktyki
Idealnie jest zaczynać medytację z właściwą motywacją - rozpoznając po co to robimy i doskonaląc naszą motywacje. I tak na samym początku możemy wzbudzić intencję:
- praktyki po to, żeby uwolnić się całkowicie od ograniczeń, cierpienia, przebudzić i odnaleźć wewnętrzne szczęście niezależne od zewnętrznych warunków (zgodnie z intencjami, które kierujemy do siebie w praktyce Metta) 
- praktyki po to, żeby bezpośrednio i pośrednio działać na rzecz szczęścia, wolności i przebudzenia innych; możemy w medytacjach innych niż 4 niezmierzoności użyć do tego podanych wyżej formuł pozwalających esencjonalnie praktykować te cztery
Dzięki takim intencjom nasza medytacja zyskuje większą moc a jej transformujący potencjał wzrasta. Tyczy się to zresztą dowolnej medytacji, techniki afirmacyjnej, jogicznej - tak jak i poniższe.
Idealnie jest zakończyć praktykę dedykując mentalnie cały pożytek i dobro wygenerowane w wyniku naszej medytacji dla pożytku wszystkich istot z życzeniem, aby bezpośrednio (te z którymi mamy relację) i pośrednio (wszystkie inne) ten pożytek odniosły. Dobro wraca a takie dedykowanie dobra, które udało nam się wygenerować prowadzi do sprzężenia, dzięki któremu jeszcze szybciej, wielokrotnie się ono pomnaża. Możemy tak kończyć każdą wartościową, rozwijającą czy pożyteczną dla szerszego dobra aktywność. 
​
5. Bonus - Świadomość Myślenia 
​Na zajęciach wspominałem, że warto pracę z ciałem i oddechem uzupełniać bardziej "mentalnym" treningiem w medytacji. Bardzo prostą techniką, która zwiększa świadomość własnych procesów myślowych oraz pozwala zmniejszyć identyfikację z nimi (co umożliwia bardziej zaawansowane praktyki z myślami jak rozwijanie czy na dalszych etapach przekroczenie świadomości świadka; ułatwia techniki kontemplacyjne czy oparte na rozwijaniu określonych intencji; sprzyja metodom służącym do wglądu i samopoznania oraz jest konieczne do praktyki medytacji pustości) jest medytacja obserwacji myśli, którą znajdziesz na powyższym nagraniu pochodzącym z jednego z naszych kursów w naszym warszawskim ośrodku. ​

Kiedy opanujesz ją na tyle, że zauważanie myśli z etykietowaniem będzie łatwe, to możesz przejść do obserwacji myśli bez etykietowania. Celem jest wtedy dojście do świadomości procesu myślowego, gdzie zauważasz myśl nie tylko jak zanika czy trwa, ale też zauważasz przerwę pomiędzy dwiema myślami oraz myśl w momencie jej powstania. 

Ważny w tej medytacji jest aspekt bezstronności. Wskazywaliśmy, że w medytacji, chociaż czasem to robimy, to nie chodzi ostatecznie o pozbycie się myśli. Bezstronność polega tutaj na tym, że nie preferujemy czy myśl się pojawia czy zanika - nie stajemy po stronie braku myśli czy ich wydarzania się, ale pozostajemy po prostu w otwartości i obecności. 

Jeżeli masz pytania odnośnie myśli w medytacji czy tej techniki, to śmiało do nasz pisz ;)

6. Co dalej?
Przede wszystkim trenujcie i realizujcie w życiu to, co już macie ;)

Jeżeli jesteście zainteresowane rozwojem w innych obszarach medytacji (i nie tylko) razem z Tkanką, to jako uczestniczkom tego kursu możemy polecić:
- Medytację Somatyczną  z Robertem jeżeli interesują Was inne techniki pracy z ciałem i oddechem)
- Tantrę - prowadzimy wydarzenia dla par i singli, na których  
skupiamy się na relacjach, medytacji w parach, zastosowaniu somatyki poprzez dotyk, ale też pracujemy narzędziami tantrycznymi z emocjami i wglądem niedualnym - czerpiemy głównie z buddyjskiej Tantry - Medytacje Pustości - wgląd niedualny, w naturę świadomości i w ego - pracujemy różnorodnymi narzędziami. Są one jednak zarezerwowane dla osób, które mają już określone doświadczenie medytacyjne i jogiczne nabór na zajęcia odbywa się drogą rozmowy wstępnej
- Buddyjska Nauka o Świadomości - projekt rozwijany wspólnie przez Roberta i nauczyciela buddyjskiego (i nie tylko) Romana Eckert. Jest skierowany do tych, którzy chcą zapoznać się we współczesny, praktyczny i przystępny sposób z mądrością buddyzmu niezależnie od tego czy identyfikują się jako buddyści czy nie. Powyżej jest pierwsza część otwartego wykładu Roberta i Romana. Poświęcony jest pułapkom w rozwoju duchowym. W opisie znajdziecie też bio Romana a na naszym kanale jest również ich wykład na stricte buddyjskie tematy.


Co się tyczy innych nauczycieli medytacji życzliwości i współczucia i źródła, które polecamy, to:
- jeżeli interesują Cię bardziej naukowe źródła, to warto przyjrzeć się działalności Daniela Golemana. Jest psychologiem zajmującym się badaniami nad medytacją a także jest twórcą pojęcia inteligencji emocjonalnej i autorem bestsellera "Inteligencja Emocjonalna". W swojej pracy zajmuje  się też zagadnieniem miłującej dobroci/życzliwości itd. Współpracuje też z nim profesor psychiatrii Richard Davidson wraz z którym napisali książkę "Trwała Przemiana", która prezentuje aktualny stan naukowej wiedzy na temat medytacji.
- jeżeli interesują Cię bardziej tradycyjne, buddyjskie źródła lub coś pomiędzy, to warto zapoznać się z działalnością Mingyura Rinpocze, Dalai Lamy (ma książki zarówno dla buddystów jak i dla niebuddyjskich czytelników zainteresowanych treningiem życzliwości i współczucia) oraz książkami Allana Wallace (np. "Four Immeasurables"), który jest nauczycielem medytacji w duchu buddyjskim jak i kieruje centrum badań nad świadomością
. 

A jak chodzi o rekomendacje w innych obszarach lub jakiekolwiek pytania do powyższych treści i praktyk - śmiało piszcie ;) 

Kontakt

Robert
Veronika
mail do Tkanka
+48 788 775 633
​+48 601 367 627
tkankaeu@gmail.com

Adresy
Aktualnie regularne zajęcia prowadzimy Online. Do pracy indywidualnej przyjmujemy również online lub stacjonarnie w Zgierzu. Prowadzimy warsztaty w różnych miastach.

Obraz
nr rachunku bankowego: 
​
22 1140 2004 0000 3102 8114 3263
​

    Powiadom mnie o wydarzeniach

Prześlij
TKANKA.EU © COPYRIGHT 2017. ALL RIGHTS RESERVED.
  • Home
  • Oferta
    • Aktualne wydarzenia
  • O nas
  • Galeria
  • Blog
  • Social Media
    • Facebook
    • You Tube
    • Instagram
    • LinkedIn