W dniach 8-9 lutego zapraszamy do ośrodka Tkanka w Warszawie na dwudniowy warsztat: Art of Dying - Sztuka Umierania.
Ucząc się jak umierać – uczymy się jak żyć!
Śmierć należy do życia, każdy ją przeżyje. Spotykamy się z nią wielokrotnie w naszym życiu (doświadczając np. końca relacji, zmiany poglądów, czy przeżywając śmierć bliskich osób). Z każdym momentem życia zbliżamy się też do własnej śmierci. Jak żyjemy, tak umrzemy. Życie to ciągły proces przygotowujący do śmierci. Jak żyć by niczego nie żałować w momencie śmierci? Zaakceptowanie faktu, że śmierć na pewno nadejdzie, a jej czas jest niewiadomy, może spowodować nowe spojrzenie na życie.
Warsztat Art Of Dying jest oparty na buddyjskim podejściu do życia i śmierci. Odnosi się również do innych tradycji (w tym chrześcijaństwa) i uwzględnia współczesne podejście oraz badania nad świadomością.
W programie: 🔹 poznanie procesu umierania według podejścia buddyjskiego – co dzieje się z nami w momencie śmierci 🔹 stany pośrednie (Bardo) w życiu i po śmierci 🔹 kontemplacja przemijalności i drogocenności życia 🔹 praca nad różnymi formami przywiązania (np. do ciała) pozwoli nam zmniejszyć lęk przed śmiercią i innymi utratami 🔹 poszerzanie świadomości przestrzeni 🔹 praktyka 4 sił oczyszczających 🔹 praktyka Memento Mori i śpiewanie mantry oraz inne przypomnienia o śmierci na co dzień 🔹 jak wspomagać innych w momencie śmierci, jak im towarzyszyć 🔹 jak obchodzić się z utratą bliskich
W zależności od dynamiki grupy, czasu i zainteresowania możemy jeszcze poruszyć niektóre z następujących tematów: 🔸 inne medytacje (pustki ego i pustki fenomenów, współczucia), 🔸 prawo przyczyny i skutku (karma), 🔸 śmierć zwierząt, 🔸 oddawanie organów, 🔸 sekcja zwłok, 🔸 sztuczne przedłużanie życia,🔸naukowe podejście (emergencja), 🔸 iluzja osoby i świata, 🔸 OBE opuszczanie ciała, 🔸 jogiczny sen (śnienie na jawie), 🔸 znaczenie świadomego śnienia dla przygotowania do procesu umierania, 🔸 tantryczna świadomość (śmierć ego)
PROWADZĄCY:
Roman Eckert - wieloletni nauczyciel filozofii, dharmy, medytacji, ćwiczeń duchowych i mentalnych. Ukończył tradycyjny uniwersytet buddyjski (Shedra) i kompletny cykl nauk i ćwiczeń buddyjskiej tantry (pod kierownictwem Geshe Thubten Ngawang), 4 letnie szkolenie w zaawansowanych medytacjach pustki (pod kierownictwem Khenpo Tsultrim Rinpoche) i kompletny 10 letni cykl nauk i praktyk Dzogchen w Linii Mindroling (pod kierownictwem Khandro Rinpoche). Przeszedł również szkolenia i ćwiczenia duchowe w tradycji chrześcijańskiej, sufickiej, hinduistycznej. Jest terapeutą holistycznym, który swoje bogate i różnorodne doświadczenie duchowe łączy z zachodnią nauką, zwłaszcza psychologią i cybernetyką. Wykształcony w różnych metodach m.in. terapii wg. Wilhelma Reicha, Carla Rogersa, A. H. Almaasa. Naukowiec, matematyk, informatyk i cybernetyk.