Pierwotna Czystość
K U R S M E D Y T A C J I P U S T O Ś C I
Praktyka pustości oznacza wolność od wahań i ślepoty na temat tego, kim jesteśmy i paradoksalnie prowadzi do przeżywania pełni i totalności. Najprościej rzecz ujmując esencją medytacji pustości jest rozwijanie otwartości na wszystkie zjawiska, sytuacje i istoty bez ograniczeń. Jest to realizowanie całkowitej otwartości i odnoszenie się do innych istot bez sztuczności, manipulacji i strategii. Praktykujący medytację pustości doświadcza wszystkiego całkowicie i bez chowania się w sztucznych punktach odniesienia. Wgląd w pustość uwalnia od błędów poznawczych oddzielających od świata i zaciemniających bezpośrednie doświadczenie codziennego życia. Z tego punktu widzenia to, kim ostatecznie jesteśmy, jest procesem otwartym, ciągłym i ostatecznie niewysłowionym. Nasza najgłębsza natura jest opisana jako „pusta” i zwana jest także pierwotną czystością: nie posiada żadnych niezmiennych, definiowalnych znaków ani cech. Fundamentalnie jest niesplamiona przygodnymi schematami, nawykami, błędami poznawczymi, niewiedzą czy cierpieniem. Medytacja nie tworzy jej, ale ją odkrywa - tak jak chmury po rozejściu się odsłaniają czyste niebo i świecące na nim słońce, które zawsze tam są. Pierwotna Czystość jest szczęściem, głębokim, wewnętrznym spokojem, naturalnością i klarownością.
Czym jest Medytacja Pustości i jakie przynosi korzyści?Wgląd w pustość czy też pustkę (sunnata lub sunyata), do której zalicza się najczęściej także "nie-ja" (anatta lub anatman) jest w praktyce buddyjskiej medytacji uważany za kluczowy w badaniu ciała i umysłu oraz konieczny do przebudzenia. Oznacza on wyeliminowanie błędów poznawczych dotyczących jaźni oraz zjawisk. Dzięki temu medytujący uwalnia się od cierpienia i osiąga trwale wewnętrzny spokój, spełnienie i wolność. Wskazuje się w różnych tradycjach buddyjskich, że realizacja pustości prowadzi do zatrzymania tendencji umysłu do rozpraszania się, stanowi najgłębszą możliwą formę samopoznania, przynosi odpuszczenie trzymania się i somatycznie odczuwalne relaks i błogość a wreszcie uwalnia od problemów natury emocjonalnej, uwarunkowania sztywnymi poglądami i nawykiem. Znaczna część źródeł buddyjskich wyjaśnia ponadto, że realizacja pustki wydobywa z tak oswobodzonej jednostki jej całkowity potencjał, współczucie, życzliwość, szlachetność i niezwykle poprawia funkcje poznawcze. Rodzaj medytacji nakierowany na ten wgląd jest nazywany w buddyzmie vipassaną i choć często utożsamia się go mylnie z konkretną tradycją, to występuje we wszystkich ważniejszych szkołach buddyzmu. W poszczególnych nurtach buddyzmu takich jak Dzogczen, Mahamudra, Tantra, Zen czy Therawada rozwinęły się różnorodne metodologie medytacji pustości (przykłady znajdziesz w kolejnych sekcjach). Filozofia pustości wywarła wpływ na filozofię sceptyków i formowanie się Adwaita Wedanty/nonduality.
Obecnie staje się przedmiotem zainteresowania naukowców i terapeutów. Do jej zwolenników należą psycholog i autor pojęcia Inteligencji Emocjonalnej Daniel Goleman, profesor psychologii i psychiatrii Richard Davidson czy amerykański filozof i neuronaukowiec Sam Harris. Według przeprowadzonego w 2019 przez psychologów na Uniwersytecie Derby badania medytacja pustości przynosi u doświadczonych medytujących znacząco większą poprawę dobrostanu, współczucia, duchowej mądrości i transcendencji niż medytacja uważności. Do kogo jest skierowany kurs i jakie są zasady uczestnictwa?Kurs jest przeznaczony dla osób posiadających doświadczenie medytacyjne oparte na regularnej praktyce. Będzie ono weryfikowane indywidualnie przy rejestracji. Kurs stanowi całościowy, głęboki i transformujący proces. Z tego powodu możliwe jest jedynie zapisanie się na cały kurs (ostateczną decyzję odnośnie kontynuowania lub rezygnacji można podjąć przed drugimi zajęciami). W cyklu nie mogą uczestniczyć osoby ze stwierdzonymi zaburzeniami osobowości lub chorobami psychicznymi. Osoby będące w procesie psychoterapeutycznym powinny skonsultować się ze swoim psychoterapeutą.
Jak wygląda kurs?Kurs jest oparty przede wszystkim na oryginalnych, buddyjskich metodach. Jest otwarty dla osób nieidentyfikujących się z buddyzmem, które chcą odbyć tego typu trening. Wiedza przekazywana w trakcie kursu zawiera elementy buddyjskiej filozofii niezbędne do praktycznego wykorzystania przekazywanych narzędzi. Elementy te będą tłumaczone z uwzględnieniem różnych potrzeb i uwarunkowań uczestników. Stawiamy na przekaz przystępny i skierowany do współczesnego człowieka z jednoczesnym zachowaniem głębi i autentyczności przekazywanych metod i wiedzy. Program został przez nas starannie opracowany na podstawie naszego doświadczenia w praktyce buddyjskiej, odbytych przez nas treningach i pracy z ludźmi. Ma on kompletny, uporządkowany i stopniowy charakter. Podchodzimy do zagadnienia w sposób szeroki korzystając z różnych nurtów i szkół m.in. Kanonu Palijskiego, Abhidharmy, Zen, Czittamatry, Madjamaki, Sutr Pradżniaparamity, Tantry i Sutra Mahamudry.
Cykl liczy 9 spotkań. Zajęcia trwają po 2 godziny i na każdych możesz się spodziewać wyjaśnień teoretycznych i różnych narzędzi medytacyjnych. Będą to medytacje spokoju tworzące dobre warunki do wglądu, techniki oddechowe wspomagające proces, medytacje somatyczne zapewniające mocne doświadczenia na poziomie ciała, medytacje angażujące różne zmysły, medytacje współczucia i podobne sprzyjające otwieraniu się oraz przede wszystkim kontemplacje i medytacje analityczne umożliwiające pracę z poglądem i postrzeganiem. Ponadto w ramach kursu zapewniamy:
Jaki Jest Plan Zajęć?
|
K O N T A K T & Z A P I S YMIEJSCE
Spotkania odbywają się online za pomocą platformy streamingowej. Osoby zapisujące się na kurs lub poszczególne spotkania otrzymują od nas linki do spotkań. Pozostajemy też w kontakcie z uczestnikami kursu poza spotkaniami. CZAS Kurs organizujemy raz do roku, najczęściej jest to 2 kwartał. Cykl składa się z 9 spotkań. Aktualnie zbieramy grupę na luty 2021. CENA Sugerowana darowizna 540 zł. Warunkiem uczestnictwa jest wpłata bezzwrotnego zadatku w wysokości 60 zł przed pierwszym spotkaniem a później zapłata reszty kwoty przed drugim spotkaniem. Kurs stanowi całościowy, głęboki i transformujący proces. Z tego powodu możliwe jest jedynie zapisanie się na cały kurs (ostateczną decyzję odnośnie kontynuowania lub rezygnacji można podjąć przed drugimi zajęciami). w cenie całego cyklu są nagrania ze wszystkich zajęć, konsultacje poza zajęciami celem monitorowania postępów uczestników i wsparcie ich w praktyce W indywidualnych przypadkach istnieje możliwość uzgodnienia innej kwoty lub rozłożenia jej na raty. ZAPISY Zapisywać można się przez wiadomość na Facebooku, poniższy formularz, mailem lub telefonicznie (dane kontaktowe poniżej). DANE DO PRZELEWU W. Włodarczyk 14 1140 2004 0000 3402 7845 9076 tytułem “Pierwotna Czystość” KONTAKT mail: tkankaeu@gmail.com tel: 788-775-633 |